Sąvokų žodynas

SĄVOKOS

Gerosios bakterijos (angl. PRObiotics)

2002 m. Pasaulio sveikatos organizacija kartu su Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacija yra paskelbę oficialų probiotikų apibrėžimą: „Probiotikai – tai gyvi mikroorganizmai, kurie, vartojami tinkamais kiekiais, yra naudingi vartotojo sveikatai, veikdami ją per virškinamojo trakto mikrobiotą ir tiesiogiai per imuninę sistemą.“

Skaidulos (angl. PREbiotics)

Skaidulinėmis medžiagomis arba maistinėmis skaidulomis vadinami angliavandeniai (polisacharidai), kurių yra augaliniuose produktuose ir kurių neskaldo žmogaus virškinimo fermentai. Tai yra maistinė gerųjų bakterijų medžiaga, padedanti joms greičiau įsitvirtinti žarnyne ir sudaranti geras sąlygas jų mitybai. Šių medžiagų žmogaus plonoji žarna nevirškina ir neįsisavina, jas skaldo storosios žarnos mikroflora. 

Biogeniniai metabolitai (angl. POSTbiotics)

Biogeniniai metabolitai - tai mažos molekulinės masės medžiagos, susiformavusios bakterijų metabolizmo metu: kuomet bakterijos virškina skaidulas ir netirpius angliavandenius ir gamina organizmui naudingas medžiagas: trumpos grandinės riebalų rūgštis (acetatą, propionatą, butiratą), organines rūgštis (įskaitant fulvinę rūgštį), peptidus, polifenolius ir pan. 

Fermentacija

Fermentacija – tai energiją išskiriantis maistinių medžiagų aerobinis fermentinis skilimas. Prancūzų chemikas ir mikrobiologas Lui Pasteras (Louis Pasteur) 1857 m. padėjo mikrobiologijos ir imunologijos pagrindus ir įrodė, kad fermentaciją sukelia mikroorganizmai. Fermentacijos procese dalyvauja įvairūs mikroorganizmai, tarp jų mielės, bakterijos, pelėsiniai grybai, jo metu išskiriamas laktatas, acetatas, etanolis ir kai kitos medžiagos.