Kuo probiotikai, prebiotikai ir postbiotikai gali būti naudingi odai?

Probiotikai – dažnai vartojamas žodis, tačiau tik dabar pradedame atrasti šių gerųjų bakterijų poveikį mūsų organizmui ir išvaizdai.

Pokalbio metu su Sinajaus kalno Medicinos centro dematologijos profesore ir knygos „The Beauty Dirty Skin“ autore – Whitney Bowe sužinosite, kuo PRObiotikai, PREbiotikai ir POSTbiotikai gali būti naudingi odai.

 

Probiotikai odos priežiūros priemonėse nėra naujiena. Ką mes žinome šiandien, ko nežinojome prieš metus?

Whitney Bowe: Kuomet atsirado kremai ir serumai su probiotikais, nebuvo patvirtintų įrodymų dėl jų poveikio. Tačiau greitų DNR sekų nustatymo metodų atsiradimas, pvz., 16S ribosomų sekvenavimas, tai pakeitė: dabar mes galime nustatyti išsamesnį bakterijų padermių spektrą ir tiksliai matyti, kokį poveikį jos turi odai. Pavyzdžiui, dabar mes žinome, kad Staphylococcus epidermidis gali slopinti egzemas sukeliančių bakterijų augimą.

 

Neretai išgirstame vis daugiau informacijos apie prebiotikus ir postbiotikus. Ar vertėtų ir jais pasidomėti?

Whitney Bowe: Taip, būtinai įtraukite šiuos terminus į savo žodyną. Prebiotikai yra tarsi maistas ir trąšos, jie skatina tam tikrų bakterijų augimą; probiotikai yra gyvos bakterijos, o postbiotikai – tai bakterijų fermentacijos metu susidarę junginiai. Iš tikrųjų aš manau, kad stipriausias pozicijas rinkoje užims odos priežiūros produktai, kurių sudėtyje bus prebiotikų. Kai kurie prebiotikai skatina specifines sveikų bakterijų padermes, kiti padidina jau turimų bakterijų įvairovę ant jūsų odos, o tai yra labai svarbu. Kuomet šios bakterijų įvairovės nėra, susiduriame su tokiomis problemomis kaip rožinė (rosacea), aknė, raukšlės ir odos diskoloracija. Mes žinome daugybę veiksmingų prebiotikų - pavyzdžiui, inulinas ir įvairių rūšių skaidulos – tinkančių mūsų žarnyno bakterijoms. Odai didelių vilčių teikia tokie mineralai, kaip selenas, ir jų atrandama vis daugiau.

Kaip konkrečiai mūsų odą veikia prebiotikai, probiotikai ir postbiotikai?

Whitney Bowe: Jei jūsų oda yra jautri, poveikis pasireikš dviem būdais. Pirma, įrodyta, kad bakterijų štamas Streptococcus thermophilus padidina keramidų gamybą odoje, o tai ypač naudinga tiems, kas turi egzemą ar padidėjusį odos jautrumą. Antra, nauji tyrimai rodo, kad bakterijų štamas Bifidobacterium longum padidina odos atsparumą tiek fiziniams (šilumos, šalčio), tiek cheminiams (odos priežiūros produktams) agresoriams. Jei mums pavyktų sukurti kremus su šiais dviem štamais, daugiau žmonių galėtų gauti naudos iš tokių veiksmingų ingredientų, kaip receptiniai retinoidai, be pasireiškiančio šalutinio poveikio (niežulio, deginimo).

Ką daryti, jei yra uždegiminė būklė, tokia kaip aknė ar rožinė?

Whitney Bowe: Čia taip pat yra keletas įdomių galimybių. Nustatyta, kad bakterijų štamas Lactobacillus paracasei pasižymi slopinančiu poveikiu substancijai P, neuropeptidui, kuris vaidina svarbų vaidmenį esant uždegimui ir riebalų gamybos metu. Žmonių tyrimuose bakterijų štamas Enterococcus faecalis sumažino aknę 50 proc. palyginti su placebo losjonu. Lactobacillus plantarum yra dar viena bakterijų atmaina, kuri, kaip įrodyta, sumažina odos dėmių sunkumą, dydį ir raudonumą. Bakterijos Streptococcus salivarius išskiria į bakteriociną panašią patogenus slopinančią medžiagą, kuri iš tikrųjų naikina P.acne bakterijas, sukeliančias infekciją.

Jūs publikavote tyrimą apie ryšį tarp žarnyno, smegenų ir odos. Kaip tai tarpusavyje susiję?

Whitney Bowe: Viskas, ką smegenys suvokia kaip stresą, aktyvina „kovok arba bėk“ atsaką. Virškinimas organizme sulėtėja, kraujas nukreipiamas į galūnes. Kai tai vyksta ilgą laiką, plonajame žarnyne atsiranda blogųjų bakterijų perteklius. Tai kenkia žarnyno sienelėms, todėl žarnynas tampa "pralaidus", ir uždegiminės molekulės iš žarnyno patenka į kraują. Toks žarnyno pralaidumas sukelia visos sistemos uždegimą, kuris gali pasireikšti odoje kaip aknė, rožinė ar egzema.

Koks yra geriausias dalykas, kurį galime padaryti dėl savo odos?

Whitney Bowe: Pradėkite vartoti probiotikų maisto papildus. Yra įrodyta, kad laktobacilų ir bifidobakterijų padermės gali sumažinti sisteminį uždegimą, kuris apima viską nuo artrito ir širdies ir kraujagyslių sistemos ligų iki aknės, rožinės ir egzemos. Net ir tada, kai naudojame probiotikų turinčias odos priežiūros priemones, skirtas tam tikroms problemoms spręsti, vis tiek reikia rūpintis savo žarnynu, didelį dėmesį skirti subalansuotai mitybai ir vartoti papildus. Jūs niekada neišspręsite problemos, jei nenukeliausi iki jos ištakų.

Šio straipsnio versija iš pradžių pasirodė leidinyje „Allure“ 2018 m. balandžio mėn.

 

Šaltinis: https://essentialformulas.com/probiotics-prebiotics-postbiotics-potentially-skin/