← Grįžti atgal
06/07/2021

Kolageno deficitas. Kas jį lemia?

Visi
Kolageno deficitas. Kas jį lemia?

Įvairios, iš pirmo žvilgsnio visiškai nepanašios, organizmo ląstelės jungiamos vienu bendru jungiamojo audinio (JA) pavadinimu.

Kraujas, smegenų skystis, sausgyslės, sąnarinė kapsulė, sinovijinis skystis, kremzlės, junginė, glija, tarpslankstelinis diskas, oda, kai kurios raumeninio audinio dalys, visa tai - JA. Kas leidžia mums apjungti skirtingas struktūras viena sąvoka? Pirmiausia, tai jų kilmė. Embriono vidurinis gemalinis sluoksnis mezoderma, esąs tarp ektodermos ir endodermos, evoliucionuoja į mezenchimą, kuri ir yra visų jungiamųjų ląstelių pirmtakas. Jungiamasis audinys sudaro atraminį karkasą-stromą ir išorinius dangalus-dermą, iš viso 85% kūno masės. JA (lot. textus connectivus) be atraminės funkcijos - skeletas, atlieka maitinančią - trofinę funkciją, kraujo tėkme prisistatydamas visiems organams deguonį ir biologines substancijas, apsauginę-medžiagų apykaitą reguliuojančią funkciją, atlieka termoreguliaciją, vykdo fagocitozę ir imuninių reakcijų kaskadą. Galiausiai visos tos skirtingos iš pažiūros ląstelės atlieka plastinę atstatomąją funkciją. Taigi būtent JA nulemia kitų audinių (nervinio, epitelinio, raumeninio) funkcionavimą. Dėl jungiamojo audinio patologijos atsiranda 90% žmogaus ligų. Pagrindiniai JA elementai yra fibroblastai, fibrocitai, miofibroblastai, makrofagai, putliosios ląstelės, adipocitai, melanocitai, adventicinės ląstelės ir kt. Svarbiausia JA ląstelė - fibroblastas. Būtent čia gaminamas kolagenas, glikoproteinai, elastinas, glikozaminoglikanai.

Kokios organizmo jungiamojo audinio struktūros labiausiai kenčia dėl kolageno stygiaus? Reikia pabrėžti, kad nuo 25 metų prarandame po 1-2% kolageno; 35 metų žmogus stokoja jau 15% kolageno, o 45 metų - 30%. Jautriausi kolageno deficitui antkaulis, sausgyslės, raiščiai, stiklakūnis, lęšiukas, tarpslanksteliniai diskai, oda. Tai kas gi yra tas kolagenas?

Kolagenas - tai siūlo formos baltymas, sudarąs kolagenines skaidulas. Būdamas įvairių organizmo struktūrų sudedamąja dalimi yra įvairių rūšių ir tipų, iš kurių svarbiausias:

I tipas: oda, sausgyslės, kraujagyslės, organai, kaulai (organinės kaulo dalies pagrindinis komponentas)

II tipas: kremzlės (pagrindinė kremzlės sudedamoji dalis, tarpslanksteliniai diskai, ragena)

III tipas: tinklinis jungiamasis audinys (pagrindinė tinklinio audinio pluošto sudedamoji dalis), kartu randama su I tipo kolagenu.

IV tipas: formuoja gleivinių audinio pagrindą.

V tipas: ląstelių paviršiai, plaukai, placenta.

Taigi 90% negalavimų yra tiesiogiai ar netiesiogiai susiję su įvairių tipų kolageno deficitu. Natūralu, kad kyla noras kompensuoti tą trūkumą, kurį sąlygoja su amžiumi vykstantys pokyčiai organizme. Odos senėjimas, regos nusilpimas, sąnarių sukaustymas, nugaros nuovargis negali būti vertinami, kaip sunki patologija, bet prastina fizinę ir psichologinę organizmo kondiciją.

Kolageno yra gyvulių ir žuvų šaltienoje, želė, bet tam, kad gautume bet kiek ženklesnį kolageno kiekį, turėtume suvalgyti dešimtis kilogramų šių maisto produktų. Profilaktiniais tikslais galima vartoti kolageno preparatus. Tačiau čia susiduriama su esminėmis problemomis. Gyvulinis didelės molekulinės masės kolagenas vargiai pasiekia tas struktūras, kurios yra mūsų taikinys. Tarpslanksteliniai diskai, kitos atraminio aparato struktūros, nemaitinamos krauju, gyvybingumą palaiko maisto medžiagas įsiurbiant iš aplinkinių audinių. Tokiu būdu didelė pasisavinamo kolageno koncentracija audiniuose užtikrina gerą šių struktūrų būklę ir teigiamai veikia jau pasiligojusius organus. Tai liečia kai kurias akių ligas, odos vytimą, tarpslankstelinių diskų degeneraciją, sąnarių uždegimą.

Koks turėtų būti pirmo pasirinkimo kolagenas?

Pirmiausia, tai jūrinis kolagenas, kadangi daug mokslinių tyrimų parodė, kad jūrinis kolagenas užtikrina aukštą įsisavinimo lygį. Antra sąlyga, kad natūraliame preparate būtų kuo daugiau kolageno tipų. Pasisavinimą užtikrina ir maža molekulinė kolageno masė (≤3000 Da). Su maistu gaunamas kolagenas turi didelę molekulinę masę, tad yra mažai vertingas. Dar viena sąlyga yra tripeptidinė kolageno struktūra, kuri „įdarbina“ patį organizmą efektyviau gaminti nuosavą kolageną. Produkto efektyvumui įtakos turi ir sudedamųjų dalių suderinamumas bei jų sinergija – kuomet veikdamos kartu medžiagos tarsi „įgauna“ papildomo svorio ir vertės. Na, ir žinoma, nepaprastai svarbūs yra ir klinikiniai tyrimai bei studijos, patvirtinančios produktą saugumą bei veiksmingumą.

Straipsnio autorius: gydytojas neurologas dr. Jokūbas Fišas

Dalintis: