Probiotikų įtaka mūsų smegenims

Mūsų žarnynas yra tiesiogiai sujungtas su smegenimis per neseniai atrastą neuronų grandinę 

Žmogaus žarnyne yra daugiau kaip 100 milijonų nervų ląstelių – jis pats savaime yra kaip smegenys. Ir tikrai, žarnynas iš tiesų komunikuoja su smegenimis, maždaug 10 minučių laikotarpyje išskirdamas į mūsų kraujotaką hormonus tam, kad mus informuotų, kiek esame alkani ar kad mums tikrai nederėtų suvalgyti visos picos.

Bet naujasis tyrimas atskleidžia, kad žarnyne yra ženkliai geresnis tiesioginis ryšis su smegenimis per neuronų grandinę, kas leidžia perduoti signalus vos per keletą sekundžių. 

Tyrimo išvados gali padėti atrasti naujus būdus gydyti nutukimą, valgymo sutrikimus ir net depresiją bei autizmą - kurie visi yra susiję su netinkamai funkcionuojančiu žarnynu.

Tyrimas atskleidžia „naujus kelius, kuriuos naudoja žarnyno ląstelės greitai komunikacijai su ... smegenų kamienais“, - sako Daniel Drucker, klinikinis mokslininkas, tyrinėjantis žarnyno sutrikimus Lunenfeld-Tanenbaum tyrimų institute Toronte, Kanadoje.

Nors daugelis klausimų dar lieko neatsakyta iki kol paaiškės klinikiniai požymiai, pasak mokslininko, „tai puikus naujas galvosūkio gabalėlis“.

2010 metais Diego Bohórquez, Šiaurės Karolinos Duke universiteto Dareme neurologas padarė nuostabų atradimą, žiūrėdamas pro savo elektroninį mikroskopą.

Enteroendokrininės ląstelės, esančios žarnyno gleivinėje ir gaminančios hormonus, kurie skatina virškinimą ir slopina alkį, turėjo pėdos formą primenančius iškilimus, panašius sinapses, kurias neuronai naudoja tarpusavio bendravimui.  

Bohórquez žinojo, kad enteroendokrininės ląstelės gali siųsti hormoninius pranešimus į centrinę nervų sistemą, tačiau jam buvo smalsu, ar jos galėtų „kalbėti“ su smegenimis, naudodamosi elektriniais signalais, kaip tai daro neuronai. Jei taip, jos turėtų siųsti signalus per nervą klajoklį, kuris eina nuo žarnyno iki smegenų kamieno.

Jis ir jo kolegos į pelių žarnyną suleido fluorescuojantį pasiutligės virusą, kuris perduodamas per neuronų sinapses, ir laukė, kol enteroendokrininės ląstelės ir jų partneriai apsišvies. Šie partneriai pasirodė besą nervo klajoklio neuronai, - šiandien pranešė  „Science“ tyrėjai.

Petri lėkštelėje enteroendokrininėsląstelės pasiekė nervą klajoklį ir viena su kita suformavo sinapsinius ryšius.

Ląstelės netgi išskyrė glutamatą, su kvapu ir skoniu susijusį neurotransmiterį, kurį nervo klajoklio neuronai nustatė per 100 milisekundžių - greičiau nei akimirksniu.

Tai vyksta nelapyginamai greičiau, nei hormonai per kraujotakos sistemą gali nukeliauti iš žarnyno į smegenis, teigia Bohórquezas. Pasak jo, hormonų lėtumas gali lemti daugelio apetitą slopinančių vaistų neveiksmingumą. Kitas žingsnis - išsiaiškinti, ar ši žarnyno ir smegenų komunikacija suteikia smegenims svarbią informaciją apie mūsų valgomo maisto maistingąsias medžiagas ir kaloringumą, sako tyrėjas.

Jo teigimu, yra keletas akivaizdžių itin greitos žarnyno ir smegenų komunikacijos pranašumų, pvz., toksinų ir nuodų aptikimas, tačiau gali būti ir kitokių pranašumų jausti savo žarnyno turinį realiu laiku.

Kad ir kas tai būtų, yra didelė tikimybė, kad šios naudos atkeliavę iš senovės - žarnyno jutiminės ląstelės yra kilusios iš vieno pirmųjų daugialąsčių organizmų, plokščiagyvio Trichoplax adhaerens, atsiradusio maždaug prieš 600 milijonų metų.

Papildomos užuominos apie tai, kokią naudą šiandien mums teikia žarnyno jutiminės ląstelės, išdėstytos atskirame tyrime, kurį šiandien paskelbė „Cell“. Mokslininkai naudojo lazerius sensorinių neuronų stimuliacijai pelių žarnyne, kas suteikė malonių pojūčių, kuriuos graužikai stengėsi pakartoti.

Tyrėjai nustatė, kad stimuliacija lazeriu taip pat padidino nuotaiką keliančio neurotransmiterio dopamino lygį graužikų smegenyse.

Šie abu dokumentai padeda paaiškinti, kodėl elektros srove stimuliuojant nervą klajoklį galima gydyti sunkią depresiją, sako Ivan de Araujo, Icahn Medicinos mokyklos Sinajaus kalne, Niujorke neurologas, vadovavęs „Cell“ studijai. Rezultatai taip pat gali paaiškinti, kodėl, bendrąja prasme, valgymas leidžia mums jaustis gerai. „Nors šie neuronai yra ne smegenyse, jie puikiai atitinka atlygio neuronų apibrėžimą“, kurie suteikia motyvacijos ir kelia malonumą, sako jis.

 

Šaltinis: https://www.sciencemag.org/news/2018/09/your-gut-directly-connected-your-brain-newly-discovered-neuron-circuit?utm_source=sciencemagazine&utm_medium=facebook-text&utm_campaign=gut2brain-21589