Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (ang. cookies). Tęsdami naršymą, jūs sutinkate su Ohhira.lt slapukų politika.
Kolagenas yra baltymas, kurio struktūrą sudaro triguba spiralė, sudaryta iš pasikartojančios amino rūgščių sekos: glicinas-X-Y. Glicinas sudaro trečdalį baltymo kolageno ir yra aptinkamas beveik kiekvienoje triguboje sekoje, o kitos dvi amino rūgštys į spiralę patenka atsitiktine tvarka, t.y. X ir Y vietoje gali būti bet kuri iš 20 amino rūgščių, dažniausiai esančių baltymuose. Dažniausiai į trigubą spiralę - kaip X ir Y - patenka prolinas, hidroksiprolinas ir alaninas. Prolinas ir hidroksiprolinas sudaro apie 20% kolageno, o alaninas – 10%. Kolageno molekulės spontaniškai jungiasi į fibriles, iš kurių formuojasi kolageno skaidulos.
Patekęs į skrandį kolagenas, kaip ir bet koks kitas baltymas, skyla į amino rūgštis, kurios tarnauja kaip statybinė medžiaga, organizmo naudojama ląstelių, audinių, odos, organų regeneracijai.
Kolageno tripeptidas yra peptidas1, kurį sudaro trys amino rūgštys (hidroksiprolinas-prolinas-glicinas), sujungtos viena peptidine grandimi. Tripeptidai yra tiesiogiai absorbuojami virškinamajame trakte, per plonojo žarnyno sienelės membraną ir per peptidų transporterį patenka į kraujotakos sistemą. Tokiu būdu tripeptidai yra išnešiojami į odą, kaulus, sąnarius, jungiamąjį audinį.
1Peptidais (išvertus iš graikų kalbos reiškia “suvirškintas”) vadinami trumpi amino rūgščių polimerai (junginiai - grandinėlės), sujungti peptidinėmis jungtimis. Peptidai – tai baltymų fragmentai. Nuo baltymų peptidai skiriasi mažesniu molekulės dydžiu.
1. kolagenas, skilęs į amino rūgštis, tampa „statybine mežiaga“ kolageno ir elastino skaidulų gamyboje;
2. kolageno TRIPEPTIDAI, per kraujotaką pasiekę fibroblastus2, stimuliuoja jų proliferaciją (daugėjimą), taip skatindami kolageno, elastino ir hialurono rūgšties gamybos padidėjimą.
2 Fibroblastai - tai jungiamojo audinio ląstelės, atsakingos tiek už kolageno matricos gamybą, tiek ir už elastino bei hialurono rūgšties sintezę odoje.