Probiotinių bakterijų gyvybingumą palaiko muzikos garsai

Sveikatinanti muzikos galia yra prigimtinė. Jei vanduo malšina troškulį, o maistas - alkį, muzika gali stiprinti mūsų sveikatą ir atgaivinti mūsų sielą.

Tūkstančius metų žmonės pasąmoningai žinojo apie sveikatinančią ir gaivališką muzikos galią. Senovės graikai tikėjo tuo taip tvirtai, kad dievą Apoloną paskyrė būti muzikos ir gydymo globėju. 

Pat Kennedy, Kennedy Chiropraktikos Salemo mieste, Virginijoje, įkūrėjas teigia: „Mūsų kabinetuose ir pacientų palatose grojama muzika turi didžiulę įtaką. Pats įsitikinau, kad muzika, ypač klasikinė, pvz., Mocartas ir Bachas, gali pataisyti nuotaiką ir iš tiesų sumažinti skausmo simptomus. Šią praktiką panaudojome savo klinikoje, ir pacientai sureagavo labai teigiamai. “

2013 m. žurnale „Pediatrics“ atliktas tyrimas parodė, kad ramios muzikos leidimas naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje raminančiai veikia anksčiau gimusių kūdikių būklę, sumažina širdies susitraukimų dažnį ir pagerina jų miegą bei maitinimąsi.

2014 m. gruodžio mėn. žurnale „British Medical Journal“ paskelbtame straipsnyje, „Muzika operacinėje“ apibendrinta muzikos, skirtos tiek chirurgų, tiek pacientų nuraminimui, panaudojimo istorija. 2008 m. žurnalo „Injury“ straipsnyje „Muzikos garsai operacinėje“ atskleidžiama, kad muzika, kurią dažniausiai parenka pagrindinis chirurgas, groja daugiau kaip 60 procentų operacijos laiko.

Dabar žinome, kad muzika, ypač klasikinė (pavyzdžiui, Mocarto), daro didelį poveikį gyvoms būtybėms. Žmonės, augalai ir gerosios bakterijos (probiotikai) teigiamai reaguoja į klasikinę muziką. Bet kodėl gi?

 

Garso mokslas

Daugelis mokslininkų atsakytų – veikia teisingos garso bangos. Garso bangų tyrimus ir tai, kaip jos veikia gyvus organizmus, 1967 metais pradėjo Hans Jenny. Jis padarė išvadą, kad žemi tonai sukuria paprastus ir aiškius vaizdus, ​​o aukštesni tonai sukuria sudėtingesnes struktūras.

Jenny atliktas darbas vėliau paskatino daugiau Masačusetso technologijos institute atliktų mokslinių tyrimų, susijusių su metalo lakštais ir stiklo liepsna, siekiant sukurti garso bangų pavyzdžius. Tačiau tik nuo 90-ųjų metų pradžios buvo specialiai pradėta tyrinėti klasikinė muzika ir jos naudingos savybės.

 

Mocarto efektas

Klasikinė muzika, ypač Mocarto kūriniai, buvo paminėti kaip įkvėpimo šaltinis ir kaip tai, kas gali suaktyvinti smegenis. 1993 m. atliktas tyrimas parodė, kad klausantis Mocarto sonatų fortepijonui, laikinai padidėjo tiriamųjų asmenų erdvinio intelekto koeficientas. Tai buvo pavadinta Mocarto efektu. 1997 m. išleistoje knygoje „Mocarto efektas: muzikos galia gydant kūną, stiprinant protą ir išlaisvinant kūrybinę dvasią“ aptariama teorija, kad Mocarto kūrinių klausymasis gali laikinai padidinti intelekto koeficientą ir turėti kitų teigiamų poveikių psichinei veiklai.

Yra atlikta keletas tyrimų apie klasikinės muzikos veiksmingumą augalų augimui; vienas Indijoje atliktas tyrimas atskleidė, kokios rūšies muzika yra naudingiausia augalams. Tyrėjai pusei augalų leido klasikinę muziką, o kitai pusei - roką. Klasikinės muzikos veikiami augalai išaugino 72% daugiau lapų ir augo 20% greičiau. Roko muzikos veikiami augalai užaugo aukšti, tačiau nunyko per dvi savaites. Tai paskatino hipotezę, kad yra kažkas daugiau, ne tik garso bangos, kas teigiamai veikia augalų augimą bei kitų organizmus.

Mocartas ir bakterijos

Žinios, kad garso bangos gali prasiskverbti į gyvus organizmus ir juos veikti, buvo pritaikytos gaminant ir perdirbant kai kuriuos produktus. 2010 m. Vokietijos nuotekų valymo įrenginių operatorius buvo įsitikinęs, kad Mocarto muzikos naudojimas gali padidinti bakterijų sugebėjimą skaidyti atliekas. Jis sukūrė sistemą, leidžiančią muzikai skambėti nuotekų valymo įrenginiuose, kas padidino bakterijų produktyvumą ir leido gamyklai sutaupyti vidutiniškai 1000 eurų per metus.

Neseniai „CBS Morning News“ pranešė, kad Italijos vyno gamykloje „Mocarto efektas“ naudojamas siekiant užauginti geresnį vynuogių derlių. Vynuogyne buvo leidžiami Mocarto kūriniai, kas padidino cukraus kiekį uogose ir sumažino vabzdžių antpuolius vynuogyne. Rezultatai buvo išties įspūdingi.

 

Muzikinė teorija taikoma praktikoje

Suprantama, kad klasikinė muzika gali daryti stebuklus žmogaus protui ir kūnui. 1990 m. licencijuotas Virdžinijos Medicinos Tarybos gydytojas Dr.Kennedy pastebėjo rezultatus savo praktikoje. „Susipažinau su tyrimais, kuriuose tam tikros muzikos klausymasis ne tik padeda malšinti skausmo simptomus ir pagerina paciento nuotaiką, tačiau netgi gali padėti sustiprinti paciento imuninę sistemą.“

Žurnale „Trends in Cognitive Science“ paskelbtas tyrimas parodė, kad klasikinės muzikos klausytojai turi didesnį imunoglobulino A lygį ir daugiau „natūralių žudikų ląstelių“, kurių uždavinys yra kovoti su infekcijomis ir patogeninėmis bakterijomis bei mažinti kortizolio kiekį.

Taigi nenuostabu, kodėl daugiau nei trisdešimt metų pasaulyje pripažintas mikrobiologas ir buvęs budistų vienuolis Dr. Ohhira leidžia klasikinę muziką fermentacijos proceso metu, kas ženkliai padidina probiotinių bakterijų gyvybingumą. Be daugybės kitų privalumų, probiotikai palaiko sveiką virškinimo ir imuninę sistemą. Savo tyrimuose Dr.Ohhira nustatė, kad Mocarto ir kitos klasikinės muzikos grojimas palaiko pieno rūgšties bakterijas aktyvias ir sveikas, kas didina jų potenciją ir veiksmingumą. 

Nors vis dar lieka neaišku, kodėl tam tikra muzika turi tiek daug įtakos, teigiamas jos poveikis žmonėms, augalams ir netgi probiotinėms bakterijoms yra neabejotinas. Taigi kitą kartą, kai reikės pasirinkti garso takelį savo veiklai - nuo laukiamojo iki gydytojo kabineto - prisiminkite Mocarto efektą.

Šaltiniai:

https://en.wikipedia.org/wiki/Hans_Jenny_(cymatics)

http://www.cymascope.com/cyma_research/musicology.html

http://jrs.sagepub.com/content/94/4/170.short

http://www.classical-music.com/news/mozart-microbes-german-sewage-plant

http://www.cbsnews.com/news/mozart-classical-music-helps-grapes-grow-italy-vineyard/

https://www.quora.com/Do-plants-grow-better-when-music-is-played

Chandra, M.L; Levitin, D. J. (2013). The neurochemistry of music. Trends in Cognitive Sciences , 17 (4), 179-193.